DAGENS ORD: ”Intet råddent ord må udgå af jeres mund, kun et godt ord til nødvendig opbyggelse, så det kan blive til velsignelse for dem, der hører det.” Efeserne 4:29

[ Forrige ] [ Til spørgsmålene ] [ Næste ]

Tipoldes efternavn

Jeg kunne godt tænke mig at få min tipoldemors føde efternavn. Er det muligt,-
Hun blev jo gift og ingen har siden båret hendes efternavn?
Mvh. Helene

Helene Andersen

Svar:

Kære pige, der gerne vil hedde en tipoldemors efternavn...
Nu skal du høre. I navneloven nr 524 af 24. juni 2005 står der i § 4 :
Et navn kan tages som efternavn, hvis en af følgende betingelser er opfyldt...
Og i §4 stk 2: Hvis navnet bæres eller har været båret af en af ansøgerens forældre, bedsteforældre, oldeforældre eller tipoldeforældre.
Så du kan se, at til det, du spørger om, nemlig om du må antage din tipoldemors fødenavn - der er svaret; ja, det må du gerne!
Det næste skridt er at finde bevis på, at hun er din tipoldemor. Og måske har du allerede de attester, eftersom du kender din tipoldemors pigenavn.
Herefter skal du enten digitalt ansøge om navnet eller gå ned til kirkekontoret i nærheden af din bopæl med en udfyldt navneændringsblanket og med beviser på, at du er dig!
Så held og lykke med det og al Guds velsignelse...
Signe Voldby, præst



Svaret af:
 
Signe Dorthe Voldby

Signe Dorthe Voldby, Præst
Græse kirke

 

[ Stil et spørgsmål ]


Bibelske citater er gengivet med tilladelse fra Det Danske Bibelselskab fra den autoriserede oversættelse af 1992.

Kontakt webmaster
Made by gartneriet.dk