DAGENS ORD: ”For af den nåde er I frelst ved tro. Og det skyldes ikke jer selv, gaven er Guds. v9 Det skyldes ikke gerninger, for at ingen skal have noget at være stolt af.” Efeserne 2:8

[ Forrige ] [ Til spørgsmålene ] [ Næste ]

dåbsattest

Hvem kan få udleveret en ny dåbsattest uden forældremyndighed in haver viden ?

Svar:

Kære spørger.

Tak for dit spørgsmål.

Hvis man er over 18 år, - og altså er myndig, kan man få sin egen dåbsattest udleveret uden at nogen andre får det at vide.

Hvis man er under 18 år, er det forældrene, der skal bede om at få attesten.


Ellers kan en offentlig myndighed få en attest udleveret.

(Det fremgår af cirkulære 57 af 2006 kapitel 3 § 10 stk. 2.)


Men spørg på det lokale kirkekontor for yderligere oplysninger.


Med venlig hilsen

Ivan L.Jakobsen



Svaret af:
 
Ivan L. Jakobsen

Ivan L. Jakobsen, Emeritus
Netkirken

 

[ Stil et spørgsmål ]


Bibelske citater er gengivet med tilladelse fra Det Danske Bibelselskab fra den autoriserede oversættelse af 1992.

Kontakt webmaster
Made by gartneriet.dk