DAGENS ORD: ”I øvrigt, brødre, alt, hvad der er sandt, hvad der er ædelt, hvad der er ret, hvad der er rent, hvad der er værd at elske, hvad der er værd at tale godt om, kort sagt: det gode og det rosværdige, det skal I lægge jer på sinde.” Filipperne 4:8

[ Forrige ] [ Til spørgsmålene ] [ Næste ]

Fader

Hej.
Jeg er lidt forviret
Skal man være døbt og medlem af folkekirken for at være fader....Jeg finder modstridende oplysninger....hvad siger loven??

http://www.netkirken.dk/faq/index.php?id=184

http://www.kristendom.dk/sp%C3%B8rg-om-trosl%C3%A6re/skal-en-fadder-v%C3%A6re-medlem-af-folkekirken

michael

Svar:

Hey forvirrede,
Du spørger om faddere - og jeg vil gerne give dig lovteksten. Vigtigt er det dog, at et vidne ved dåben er en "fadder" , altså med to dd-er, mens en "fader" med ét f, er far til barnet - ord som faderskabssag handler altså kun om at være fader/far.
Og nu til fadderne, vidnerne ved dåben!
I anordning om dåb i Folkekirken, nr. 1 af 2/1 2008 § 6:
stk 1: "Ved barnedåb skal der være mindst to og højst fem faddere ud over forældrene til barnet. Ved dåben skal mindst to faddere være til stede som vidner."
Og i stk. 3:
"Fadderne (vidnerne) skal være døbt med den kristne dåb. De må ikke have tilsluttet sig et ikke-kristent trossamfund. Fadderne skal være konfirmeret eller have nået konfirmationsalderen."
Kære Michael, sådan er loven - og man KAN altså være fadder , hvis man er døbt, også selv om man er udmeldt af Folkekirken.
Man KAN også være fadder, hvis man er døbt i et andet kristent trossamfund og dermed ikke medlem af Folkekirken.
Hvad angår alder på en fadder, så kan definitionen på "konfirmationsalder" være lidt forskellig fra kirke til kirke. Nogle konfirmeres i 7. og nogen i 8.klasse, derfor kan beslutningen , om hvor gammel en fadder skal være, variere lidt. Dér må man så tale med en præst/kirke, der skal medvirke til og glæde sig over dåben.
Glædeligt og velsignet forår til dig.
Signe Voldby, præst



Svaret af:
 
Signe Dorthe Voldby

Signe Dorthe Voldby, Præst
Græse kirke

 

[ Stil et spørgsmål ]


Bibelske citater er gengivet med tilladelse fra Det Danske Bibelselskab fra den autoriserede oversættelse af 1992.

Kontakt webmaster
Made by gartneriet.dk