DAGENS ORD: ”Tænk ikke hver især på jeres eget, men tænk alle også på de andres vel.” Filipperne 2:4

[ Forrige ] [ Til spørgsmålene ] [ Næste ]

Gudmor

Mit barnebarn skal døbes i oktober.
Min datter har boet mange år i USA, kan hun være gudmor ?
Hun er ikke døbt i DK.

Tak og hilsner

Jette Nolsøe

Jette Nolsøe

Svar:

Tak for mail - og til lykke med, at der snart er dåb i familien.
Nu skal du høre. Kravene til at være gudmor, eller fadder i det hele taget, står i anordning nr. 1 af 2/1 2008 §6:
"Stk. 1:
Ved barnedåb skal der være mindst to og højst fem faddere ud over forældrene til barnet.
Stk 2
(er om voksendåb)
Stk. 3:
Fadderne(vidnerne) skal være døbt med den kristne dåb. De må ikke have tilsluttet sig et ikke-kristent trosamfund. Fadderne skal være konfirmeret eller have nået konfirmationsalderen."

Ud fra ovenstående kan du se, at din datter sagtens kan være gudmor, hvis hun er døbt med en kristen dåb. Og hvis hun er døbt i en kristen kirke i USA, er det helt fint, men måske en god idé at have en kopi parat af fakta om dåben.
Jeg håber, I får en dejlig dåb - må Gud velsigne jer .
Venligst,
Signe Voldby, præst



Svaret af:
 
Signe Dorthe Voldby

Signe Dorthe Voldby, Præst
Græse kirke

 

[ Stil et spørgsmål ]


Bibelske citater er gengivet med tilladelse fra Det Danske Bibelselskab fra den autoriserede oversættelse af 1992.

Kontakt webmaster
Made by gartneriet.dk