DAGENS ORD: ”Intet råddent ord må udgå af jeres mund, kun et godt ord til nødvendig opbyggelse, så det kan blive til velsignelse for dem, der hører det.” Efeserne 4:29

[ Forrige ] [ Til spørgsmålene ] [ Næste ]

Stå fadder

Vi er ikke medlem af folkekirken og vores børn er derfor heller ikke døbt, som babyer.
Nu er vores søn blevet spurgt af sin storebror og hans kæreste om han vil være fadder. Kan han det?

Mvh farmor

Svar:

Kære Zara,
Tak for dit spørgsmål - og til lykke med det lille barnebarn.
Hvad angår det at være fadder, så er der nogle helt klare regler. Der står i loven som Anordning nr. 1 af 2/1 2008 § 6 stk.3:
"Fadderne (vidnerne) skal være døbt med den kristne dåb. De må ikke have tilsluttet sig et ikke-kristent trossamfund. Fadderne skal være konfirmeret eller have nået konfirmationsalderen."
Som du kan forstå, så er det desværre ikke muligt for din søn at stå fadder.
Naturligvis skyldes det, at det for kirken ikke er "ligemeget" med en fadder, men at man jo netop ønsker, at fadderne skal bakke op om den kristne tro, som man jo træder ind i ved dåben.
Selvfølgelig kan man sagtens være kristen uden lige at være blevet døbt, og man kan også være døbt og inde i sit hjerte slet ikke tro på Gud. Med alle de muligheder er det selvfølgelig derfor, at kirken er nødt til at have nogle guidelines - og det med at være døbt, når man skal være fadder, er altså en af dem.
Jeg har dog én gang oplevet, at en mor ikke kunne bære sit barn til dåben, fordi hun ikke var døbt. Hun valgte så at blive døbt lige inden sit barn, og derefter bar hun barnet til dåb! Sådan kan man også gøre - særligt hvis man af hjertet gerne vil bakke op om den kristne tro.
Endnu engang til lykke og al Guds velsignelse i det nye år.
Venligst,
Signe Voldby, præst



Svaret af:
 
Signe Dorthe Voldby

Signe Dorthe Voldby, Præst
Græse kirke

 

[ Stil et spørgsmål ]


Bibelske citater er gengivet med tilladelse fra Det Danske Bibelselskab fra den autoriserede oversættelse af 1992.

Kontakt webmaster
Made by gartneriet.dk