DAGENS ORD: ”Dit liv skal overgå middagssolen i styrke, hvor det ser mørkt ud, skal det blive som den lyse morgen. v18 Du kan være tryg, for der er håb, du er under beskærmelse og kan trygt gå til ro.” Job 11:17

[ Forrige ] [ Til spørgsmålene ] [ Næste ]

Fadder

Tænker ikke dit svar er helt rigtigt når du siger man skal være medlem af folkekirken for at være fadder. Skal man ikke bare være døbt med den kristne dåb i et kristent trossamfund, være i mindst konfirmationsalderen (13-14 år) og hvis man er ung, tillige acceptetes af den forrettende præst?

Michael Rahbek

Svar:

Kære Michael,
Du har absolut ret - du må have fundet et af mine svar for år tilbage, hvor jeg kom til at skrive dette, nemlig at man skulle være medlem af Folkekirken.
Du har ret, det skal man ikke!
Der er en ekstra ting kommet til for nogle få år siden, så for at få det hele med citerer jeg hermed fra:
Anordning om dåb i Folkekirken § 6 stk. 3:
Fadderne(vidnerne) skal være døbt med den kristne dåb. De må ikke have tilsluttet sig et ikke-kristent trossamfund. Fadderne skal være konfirmeret eller have nået konfirmationsalderen...

Tak for tilbagemelding, Michael...
Venligst og God bless,
Signe Voldby, præst



Svaret af:
 
Signe Dorthe Voldby

Signe Dorthe Voldby, Præst
Netkirken

 

[ Stil et spørgsmål ]


Bibelske citater er gengivet med tilladelse fra Det Danske Bibelselskab fra den autoriserede oversættelse af 1992.

Kontakt webmaster
Made by gartneriet.dk