DAGENS ORD: ”Og når hans ånd, han som oprejste Jesus fra de døde, bor i jer, skal han, som oprejste Kristus fra de døde, også gøre jeres dødelige legemer levende ved sin ånd, som bor i jer.” Romerne 8:11

[ Forrige ] [ Til spørgsmålene ] [ Næste ]

Faddere og gudfar

Hej vi har fået en datter i november, og skal endelig holde barnedåb her til juli. Efter meget udskydelse grundet covid 19

Dog har jeg et spørgsmål, jeg kommer fra en skilsmisse familie og har derfor en del søskende min kæreste det samme.

Så vi vil godt vide hvor mange faddere man må have UDOVER gudfaren?

Vi har læst os til 5 altså udover gudfaren, så det er 6 i det hele. Men hvad er korrekt?

Thomas

Svar:

Kære Thomas,
Til lykke med datteren og med, at I snart kan fejre dåb.
Om faddere står der om Anordning om dåb i Folkekirken nr.1 §6:
"Ved barnedåb skal der være mindst to og højst fem faddere ud over forældrene til barnet."
Det vil altså sige, at der må være en gudfar og 4 faddere... Dog giver Kirkekontoret af og til "rabat", så I kan få flere med...
Det kan I spørge jeres præst om!!
Jeg håber, I får en fantastisk dåbsfest - al Guds velsignelse til jer og jeres lille datter...
Signe Voldby, præst



Svaret af:
 
Signe Dorthe Voldby

Signe Dorthe Voldby, Præst
Græse kirke

 

[ Stil et spørgsmål ]


Bibelske citater er gengivet med tilladelse fra Det Danske Bibelselskab fra den autoriserede oversættelse af 1992.

Kontakt webmaster
Made by gartneriet.dk